Kurzy na MS 2026 — Porovnanie koeficientov a value analýza

Načítava sa...

V decembri 2025, deň po žrebe skupín, sa kurzy na víťaza MS 2026 u slovenských stávkových kancelárií posunuli v priemere o 8 %. Niektoré tímy zlacneli, iné zdraželi — a práve v tých prvých hodinách po žrebe sa otvorili najzaujímavejšie value okná, aké som za deväť rokov sledovania turnajových kurzov videl. Dnes, s odstupom mesiacov a s blížiacim sa úvodným výkopom v Mexiku, sa trh stabilizoval. No stabilný trh neznamená férový trh.

V tomto rozbore porovnávam aktuálne kurzy na MS 2026 od troch najväčších slovenských kancelárií, identifikujem nadhodnotené a podhodnotené pozície a ukazujem, kde sa podľa mojich modelov skrýva reálna hodnota. Každé číslo v tabuľke je dátový bod — nie názor, nie pocit, ale odraz toho, ako trh oceňuje šance 48 tímov v najväčšom futbalovom turnaji histórie.

Kurzy na celkového víťaza MS 2026 — čo hovoria čísla

Pred dvoma rokmi by ste za Argentínu ako obhajcu titulu dostali kurz okolo 6.00. Dnes sa pohybuje medzi 5.50 a 6.50 v závislosti od kancelárie. Ten posun smerom nadol odráža nielen titul z Kataru, ale aj víťazstvo na Copa América 2024 a stabilnú formu v juhoamerickej kvalifikácii. Otázka znie: je ten posun oprávnený, alebo trh len nasleduje sentiment?

Podľa mojich výpočtov založených na ELO ratingu, forme za posledných 18 mesiacov a historickej úspešnosti obhajcov na MS je implicitná pravdepodobnosť Argentíny na obhajobu okolo 11 %. Kurz 6.00 implikuje 16,7 %. To je rozdiel 5,7 percentuálneho bodu — a v stávkovaní na turnaj s 48 tímami je to signifikantný spread, ktorý naznačuje, že Argentína je na trhu mierne nadhodnotená.

Francúzsko sa obchoduje v rozmedzí 5.00 až 5.50. Hĺbka kádra Les Bleus je objektívne najväčšia na turnaji — Mbappé, Tchouaméni, Saliba, Camavinga — a skupina I s Nórskom a Senegalom je zvládnuteľná. Implicitná pravdepodobnosť z kurzu 5.25 je 19 %, moje modely hovoria o 15 %. Opäť mierne nadhodnotené, hoci menej výrazne ako Argentína.

Anglicko ponúka zaujímavejší pomer. Kurzy 7.00 až 8.00 implikujú 12,5–14,3 %, zatiaľ čo dátový model ukazuje na 12 %. Pri kurze 8.00 sa blížime k férovej hodnote — a to je pri tíme s takým kádrom vzácne. Skupina L s Chorvátskom je náročná, no Anglicko má na papieri najsilnejší stred poľa na turnaji.

Nemecko ako domáci tím na EURO 2024 prekvapilo. Na MS 2026 hrajú v skupine E s Pobrežím Slonoviny, Ekvádorom a Curaçaom. Kurzy okolo 9.00 až 10.00 sú podľa mňa realistickejšie — implicitná pravdepodobnosť 10–11 % korešponduje s mojím odhadom 9 %. Férový trh.

A potom je tu domáce USA. Kurzy medzi 12.00 a 15.00 reflektujú kombináciu dvoch faktorov: objektívna kvalita kádra (Pulisic, McKennie, Reyna, Weah) a historický faktor domáceho prostredia. Od roku 1930 vyhrali MS domáci šesťkrát z 22 turnajov — 27 %. Lenže žiadny domáci okrem Brazílie 2014 nebol mimo tradičnú elitu, a Brazília vtedy prehrala 1:7 v semifinále. USA sú zaujímavou stávkou na postup zo skupiny D, nie na celkový titul.

Španielsko ako majster Európy 2024 sa obchoduje okolo 7.50 až 8.50. S mladým kádrom — Yamal, Pedri, Gavi — a s trénerskou stabilitou pod Luisom de la Fuentem ide o tím, ktorý podľa mojich modelov ponúka najlepší pomer kurzu k reálnej pravdepodobnosti spomedzi top 5 favoritov. Implicitná pravdepodobnosť z kurzu 8.00 je 12,5 %, môj model ukazuje 13,5 %. To je pozitívny expected value.

Brazília sa pohybuje medzi 8.00 a 9.50. Turbulentná kvalifikácia cez CONMEBOL, výmena trénerov a generačný prechod — to všetko tlačí kurzy nahor. Pre value huntera je to zaujímavý segment, pretože sentiment je negatívny, no objektívna sila kádra zostáva v top 5 na svete.

Portugalsko bez Cristiana Ronalda v základnej zostave prechádza generačnou výmenou. Kurzy 12.00 až 15.00 reflektujú neistotu — no kto videl Bernarda Silvu, Rafaela Leãa a Joãa Félixa v kvalifikácii, vie, že portugalský útok nie je o jednom mužovi. Skupina K s Kolumbiou je silná, ale zvládnuteľná. Z analytického pohľadu je Portugalsko pri kurze nad 13.00 na hranici value — moje modely ukazujú pravdepodobnosť okolo 7 %, kurz 13.00 implikuje 7,7 %. Tesné, ale nie podhodnotené.

Belgicko v skupine G s Egyptom, Iránom a Novým Zélandom má na papieri jednu z najľahších skupín na turnaji. Kurzy na celkového víťaza okolo 15.00 až 20.00 reflektujú starnutie zlatej generácie — De Bruyne, Lukaku, Courtois sú všetci za zenitom. No ľahká skupina znamená bezpečný postup a v knockout fáze je Belgicko stále nebezpečné. Ide o klasický prípad, kde skupina ovplyvňuje formu — a tím, ktorý prejde skupinou bez problémov, vstupuje do vyraďovacej fázy so sebavedomím.

Porovnanie kurzov — Fortuna, Niké a Tipsport pod drobnohľadom

Každá stávková kancelária na Slovensku nastavuje kurzy mierne odlišne, pretože každá pracuje s vlastnými modelmi, vlastnou maržou a vlastným pohľadom na trh. Pre stávkara to znamená jediné: porovnávať. Na MS 2022 som systematicky sledoval rozdiely medzi Fortunou, Niké a Tipsportom na turnajových stávkach a priemerný spread na dlhodobých stávkach bol 0.35 bodu kurzu. Pri stávke 100 EUR to predstavuje rozdiel výplaty 35 EUR — nie triviálny.

Fortuna tradične ponúka najužšie marže na turnajové stávky typu „víťaz turnaja“. Ich bookmakerský tím má dlhoročné skúsenosti s veľkými podujatiami a kurzy aktualizuje rýchlejšie než konkurencia. Na MS 2022 mala Fortuna priemernú maržu 7,2 % na dlhodobé stávky a 5,8 % na zápasové 1X2. To je konkurencieschopné v kontexte slovenského trhu. Pre MS 2026 očakávam podobnú štruktúru — Fortuna je silná na víťazov skupín a celkového víťaza.

Niké je najsilnejšia v live stávkach a v špeciálnych trhoch. Počet špeciálnych stávok na MS 2022 bol u Niké o 40 % vyšší než u Fortuny — mohli ste staviť na počet rohových kopov v konkrétnom polčase, na prvého strelca v kombinácii s výsledkom a na desiatky ďalších kombinácií. Pre MS 2026 so 104 zápasmi bude rozsah špeciálnych trhov ešte širší. Niké má tiež najlepšiu mobilnú aplikáciu zo slovenských trojky — rýchla, intuitívna a stabilná aj pri vysokej záťaži počas veľkých turnajov.

Tipsport ponúka najvyššie uvítacie bonusy a najširšiu ponuku akumulátorových stávok. Ich maržová štruktúra je o niečo vyššia — priemerne 8,5 % na dlhodobé trhy — no kompenzujú to bonusovými programami. Pre príležitostného stávkara, ktorý chce vsadiť niekoľko tikietov počas turnaja, je Tipsport často najvýhodnejší vďaka bonusovým kreditom. Pre systematického stávkara, ktorý hľadá najlepší kurz na konkrétnu pozíciu, je porovnanie medzi všetkými troma kanceláriami nevyhnutnosť.

Praktická rada: otvorte si účty u všetkých troch kancelárií pred začiatkom turnaja. Registrácia trvá pár minút, všetky tri sú licencované ÚRHH podľa Zákona č. 30/2019 a overenie identity prebieha online. Keď v júni uvidíte kurz, ktorý vám dáva zmysel, nechcete strácať čas zakladaním účtu — chcete staviť.

Dôležitý detail, ktorý mnohí stávkari prehliadajú: marže sa líšia nielen medzi kanceláriami, ale aj medzi typmi stávok. Na zápasových 1X2 stávkach majú všetky tri kancelárie pomerne podobné marže — rozdiel je zvyčajne do 1 percentuálneho bodu. Na dlhodobých trhoch typu „víťaz turnaja“ alebo „najlepší strelec“ sa rozdiely zväčšujú, pretože tieto trhy majú nižšiu likviditu a kancelárie si môžu dovoliť vyššiu maržu. Práve preto je porovnávanie na dlhodobých trhoch ešte dôležitejšie než na zápasových.

Kde hľadať value — nadhodnotené a podhodnotené tímy

Na každom veľkom turnaji existuje skupina tímov, na ktoré stávkari masovo stavajú nie preto, že by mali najlepšie šance, ale preto, že sú populárni. Popularity bias je najsilnejší zdroj value na MS — a na turnaji s 48 tímami je ešte výraznejší, pretože pozornosť médií a verejnosti sa koncentruje na 8 až 10 veľkých mien, zatiaľ čo zvyšných 38 tímov zostáva analyticky podexponovaných.

Nadhodnotené pozície identifikujem podľa jednoduchého kritéria: implicitná pravdepodobnosť z kurzu je vyššia ako pravdepodobnosť z dátového modelu o viac než 3 percentuálne body. Na MS 2026 do tejto kategórie spadá predovšetkým Argentína na celkového víťaza, Brazília na postup z prvého miesta v skupine C a Anglicko na víťazstvo v skupine L. Pri každej z týchto stávok trh nadhodnocuje šance tímu, pretože stávkari reagujú na meno a históriu, nie na aktuálne dáta.

Podhodnotené pozície sú zaujímavejšie. Maroko ponúka kurzy okolo 40.00 až 50.00 na celkového víťaza, čo implikuje pravdepodobnosť 2–2,5 %. Môj model, ktorý zohľadňuje ich semifinále na MS 2022, stabilný káder pod Walídom Regraguím a relatívne ľahkú skupinu C, ukazuje na 3,5 %. To je takmer dvojnásobný edge. V stávkovaní na turnajových outsiderov sú takéto rozdiely zlatom.

Chorvátsko v skupine L je ďalší prípad. Kurzy na postup zo skupiny sa pohybujú okolo 1.60 až 1.75, čo implikuje 57–62,5 %. No Chorvátsko má skúsenosti z troch po sebe idúcich semifinále alebo finále na veľkých turnajoch (MS 2018 finále, MS 2022 tretie miesto, EURO 2024 skupinová fáza). Generačná výmena je reálna, ale Gvardiol, Kovačić a Kramarić tvoria jadro, ktoré je stále konkurencieschopné. Kurz 1.70 na postup Chorvátska zo skupiny je podľa mňa value.

Japonsko v skupine F s Holandskom, Tuniskom a víťazom UEFA Playoff B zasluhuje osobitnú pozornosť. Japonci na MS 2022 porazili Nemecko aj Španielsko v skupinovej fáze. Kurzy na postup Japonska zo skupiny F sú okolo 2.10 — implikovaná pravdepodobnosť 47,6 %. Dátový model ukazuje na 52 %. Nie je to obrovský edge, ale v kontexte turnajového stávkovania je 4,4 percentuálneho bodu na solidný tím ako Japonsko dostatočný dôvod na stávku.

Kolumbia v skupine K s Portugalskom, Uzbekistanom a víťazom interkontinentálneho play-off je dark horse celého turnaja. Kurzy na celkového víťaza okolo 30.00 až 40.00 sú výrazne vyššie, než by naznačovala ich semifinálová účasť na Copa América 2024 a kvalita kádra s Luisom Díazom a Jhon Arias. Skupina K je zvládnuteľná a cesta cez bracket by mohla byť priaznivá. Pre value huntera je Kolumbia jednou z najzaujímavejších pozícií na celom turnaji.

Uruguaj v skupine H so Španielskom, Kapverdami a Saudskou Arábiou je ďalší podhodnotený tím. Kurzy na postup zo skupiny okolo 1.55 sú takmer férové, ale kurzy na víťazstvo v skupine — okolo 3.80 — ponúkajú value. Uruguaj má tradične najsilnejšiu defenzívu v Južnej Amerike a v skupinovej fáze, kde stačí jeden gól na výhru, je to obrovská výhoda. Na MS 2022 inkasovali v skupinovej fáze len dva góly. Ak Bielsa alebo jeho nástupca udrží túto defenzívnu disciplínu, Uruguaj môže skupinu H vyhrať.

Dlhodobé stávky — skupiny, najlepší strelec a celkový počet gólov

Turnajové stávkovanie nie je len o tipovaní víťaza. Dlhodobé trhy — futures — ponúkajú často lepšiu hodnotu, pretože sú menej sledované a kancelárie im venujú menej analytickej kapacity. Na MS 2022 som najväčší zisk dosiahol práve na dlhodobých stávkach: víťaz skupiny, najlepší strelec, celkový počet gólov a postup konkrétneho tímu do semifinále.

Stávky na víťazov skupín sú najefektívnejší trh spomedzi dlhodobých. Dôvod je jednoduchý: pri štyroch tímoch v skupine je výpočet pravdepodobností relatívne priamočiary a kancelárie majú dostatok dát na presné ohodnotenie. Napriek tomu existujú príležitosti — napríklad skupina E, kde Nemecko je jasný favorit s kurzom okolo 1.45 na prvé miesto, ale Pobrežie Slonoviny s kurzom 4.50 ponúka zaujímavú alternatívu. Africkí majstri pod vedením Emerse Faé ukázali na Africkém pohári národov 2024 schopnosť poraziť kohokoľvek v jednom zápase. V skupine s Ekvádorom a Curaçaom je cesta k druhému miestu reálna — a kurz 1.80 na postup Pobrežia Slonoviny zo skupiny je podľa mňa podhodnotený.

Najlepší strelec turnaja je trh s najvyššou volatilitou. Na posledných piatich MS vyhral túto kategóriu hráč s 5 až 6 gólmi. Kľúčový faktor nie je len kvalita strelca, ale aj to, ako ďaleko sa jeho tím dostane — hráč tímu, ktorý vypadne v skupinovej fáze, nemá dosť zápasov na nazbieranie gólov. Na MS 2026 so 104 zápasmi a novým formátom bude toto pravidlo ešte dôležitejšie. Favorizujem útočníkov z tímov, ktoré prejdú minimálne do štvrťfinále: Mbappé, Kane, Vini Jr. a Lautaro Martínez. Detailnú analýzu kandidátov na najlepšieho strelca som pripravil v samostatnom rozbore.

Celkový počet gólov na turnaji je pomerne nový trh, ktorý kancelárie ponúkajú čoraz častejšie. Na MS 2022 padlo 172 gólov v 64 zápasoch — priemer 2,69 na zápas. Na MS 2026 so 104 zápasmi a s prítomnosťou viacerých menších tímov (Curaçao, Haiti, Nový Zéland, Kapverdy, Jordánsko) očakávam vyšší priemer — okolo 2,85 až 3,00 na zápas. Dôvod: skupinové zápasy favoritov proti outsiderom generujú vysokoskórovité výsledky. Na MS 2022 padlo v skupinovej fáze 120 gólov v 48 zápasoch — priemer 2,5. S rozšíreným formátom a viacerými jednoznačnými skupinovými matchmi bude celkový počet gólov pravdepodobne medzi 285 a 310. Kancelárie zatiaľ nemajú ustálenú líniu na tento trh, čo vytvára príležitosť pre rýchlych stávkarov.

Stávky na počet gólov v konkrétnych skupinách sú ďalším segmentom, kde hľadám value. Skupina C (Brazília, Maroko, Škótsko, Haiti) by mala generovať vysoký počet gólov — Haiti ako najslabší tím skupiny bude inkasovať, zatiaľ čo Brazília a Maroko majú ofenzívne kádre. Naopak skupina H (Španielsko, Kapverdy, Saudská Arábia, Uruguaj) bude pravdepodobne defenzívnejšia — Uruguaj a Španielsko sú tímy s disciplinovanou obranou a zápasy medzi nimi budú taktické.

Analytická syntéza — kde stavím ja

Deväť rokov sledovania turnajových kurzov ma naučilo jedno: najväčšia chyba stávkara je stavať na to, čo chce vidieť, namiesto toho, čo ukazujú dáta. Na MS 2026 moje modely identifikujú tri hlavné kategórie príležitostí.

Prvá kategória je value na outsiderov v skupinách. Tímy ako Japonsko, Chorvátsko a Pobrežie Slonoviny majú kurzy na postup, ktoré podhodnocujú ich reálne šance. Tieto stávky majú nižší individuálny zisk, ale vyššiu úspešnosť — a pri správnom bankroll managemente generujú stabilný výnos.

Druhá kategória je long-shot value na celkového víťaza. Maroko pri kurze 40.00+ a Kolumbia pri 30.00+ ponúkajú pozitívny expected value. Tieto stávky vyhrávate zriedka, ale keď vyhrávate, výnos pokryje desiatky neúspešných tikietov. Na každom MS od roku 2002 bol aspoň jeden semifinalista s kurzom nad 20.00 pred turnajom.

Tretia kategória je podhodnotenie nového formátu. Trh ešte plne neabsorboval implikácie 48-tímového formátu — viac zápasov znamená viac prekvapení, čo zvyšuje hodnotu stávok na outsiderov a znižuje hodnotu stávok na favoritov. Kto to pochopí skôr ako trh, bude mať edge.

Kurzy na MS 2026 sú živý organizmus — menia sa s každým priateľským zápasom, s každým zranením kľúčového hráča a s každou taktickou zmenou. Porovnávajte, analyzujte a stavte len tam, kde vidíte reálnu hodnotu. Všetko ostatné je len hazard. A hazard na najväčšom turnaji v histórii futbalu si nemôžete dovoliť — nie s 104 zápasmi, 48 tímami a tisíckami stávkových príležitostí, kde disciplína a dáta rozhodujú o tom, kto turnaj prežije so ziskom.

Kedy je najlepší čas staviť na víťaza MS 2026?

Najlepšie príležitosti sa otvárajú v dvoch oknách: bezprostredne po žrebe skupín, keď trh ešte neabsorboval všetky implikácie, a 2 až 3 týždne pred turnajom, keď kancelárie publikujú finálne kurzy a predzápasová aktivita je nízka. Počas turnaja sa kurzy menia dynamicky a marže na live stávkach sú vyššie.

Prečo sa kurzy na rovnaký tím líšia medzi Fortunou, Niké a Tipsportom?

Každá kancelária používa vlastné modely na výpočet kurzov, má inú maržovú štruktúru a reaguje na odlišný objem stávok svojich zákazníkov. Ak napríklad zákazníci Fortuny masovo stavajú na Francúzsko, Fortuna zníži kurz na Francúzsko rýchlejšie než Niké, kde taký objem nemusí byť. Preto je porovnanie kurzov medzi kanceláriami kľúčové pre nájdenie najlepšej hodnoty.

Čo znamená pojem value bet v kontexte MS 2026?

Value bet je stávka, pri ktorej je kurz ponúkaný kanceláriou vyšší, než zodpovedá reálnej pravdepodobnosti výsledku. Napríklad, ak model ukazuje pravdepodobnosť postupu Japonska zo skupiny na 52 %, férový kurz by bol 1.92. Ak kancelária ponúka 2.10, rozdiel predstavuje pozitívny expected value — to je value bet. Na turnaji s 48 tímami a množstvom analyticky podexponovaných tímov sa tieto príležitosti vyskytujú častejšie než na klubovej úrovni.